Z życia szkołyWigilia 2016


Dar serca

W dniu 4 grudnia 2016r. odbyła się zorganizowana przez Caritas akcja "Bożonarodzeniowy dar serca. Nie przechodź obojętnie." Jak każdego roku, uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży wraz z opiekunami, stanęli na wysokości zadania. Grupa ponad 250 wolontariuszy cały dzień zbierała datki na pomoc swoim przewlekle chorym kolegom i koleżankom. W wyniku ich zaangażowania udało się zebrać kwotę 2160,20 zł. Entuzjazm wolontariuszy udzielał się ofiarodawcom. 

 Zbiórkę podsumowali członkowie komisji w składzie: Iwona Bazydło, Anna Korotkiewicz, Monika Skrodzka i Robert Bartnik.

Wszystkim, którzy wspomogli akcję, serdecznie dziękujemy.


Wybory do MRM

Historyczne,  pierwsze w historii miasta wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej miały miejsce w piątek 2 grudnia. Około 8,5 tysiąca uczniów i studentów z placówek, które przystąpiły do wyborów, wybrało swoich 23 przedstawicieli spośród 67 kandydatów. W naszej szkole kandydowało 5 uczniów: Maria Pardo, Mateusz Krzywda, Jan Cieśliński, Mateusz Dmochowski i Kacper Wiśniewicz.

Najwięcej głosów zdobyli Mateusz Krzywda i Maria Pardo i otrzymali mandaty radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej .


Sprzątanie świata

W dniu 3 października uczniowie klasy 3G, pod opieką pani Iwony Bazydło, włączyli się do międzynarodowej akcji sprzątania świata. Uczniowie porządkowali teren przy boisku „Orlik” oraz park Jana Pawła II sprzątając śmieci zalegające poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. „Sprzątanie świata” to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni,  szczególnie wśród młodzieży. 


Projekt kl 2 F

             11.05.2016 r. uczniowie klasy II F, pod kierunkiem pani Ewy Zabielskiej, w obecności pani wice- dyrektor Bożeny Bagińskiej –Rogowskiej przedstawili projekt pt." Tajemnice ludzkiego ciała". Widownią, którą mieli przyjemność gościć, byli najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Młodzież w bardzo ciekawy sposób przedstawiła poszczególne układy narządów naszego ciała. Oczywiście nie obyło się bez doświadczeń, w których dzieciaki mogli czynnie uczestniczyć, za co byli obdarowywani nagrodami. Między innymi:. mogliśmy zobaczyć doświadczenie wykrywające skrobię  w danych produktach, jak udzielić I pomocy poszkodowanej w przypadku zwichniętej ręki, wyczuwanie pulsu i wiele innych. Całość pomyślnie zapieczętowała piosenka pt. "Witaminki, witaminki", przy której dziecięca energia rozbłysła


Projekt kl 2 G

W dn. 16.05.2016r. uczniowie klasy 2G, pod opieką wychowawcy mgr Iwony Bazydło, zaprezentowali projekt edukacyjny pod hasłem „Jak dobrze żyć zdrowo”. W ramach projektu, uczniowie wystąpili w przedstawieniu swojego autorstwa, które miało na celu rozpropagowanie zdrowego stylu życia oraz promocję zdrowia poprzez uświadomienie konieczności właściwego odżywiania i wpływu sposobu odżywiania na zdrowie
i samopoczucie człowieka. Projekt miał również służyć zachęceniu wszystkich do prowadzenia zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.


Projekt kl 2 B

Dnia 7 marca 2016 roku, o godzinie 17:30 w auli szkolnej, odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego II b pt. „Bajka kontra szkoła”. Na nasz projekt przyszli nasi rodzice, rodzeństwo i znajomi. Choć na chwilę nasi bliscy mogli się przenieść do świata bajek i oderwać się od wszystkich problemów i obowiązków.

Zaprezentowaliśmy trzy, krótkie scenki mające na celu pokazać jak postacie z bajek mogłyby się zachowywać w szkole na lekcjach. W pierwszej scence wystąpiły smerfy na lekcji wychowania fizycznego. Oczywiście smerfom nie chciało się ćwiczyć i nauczyciel nie wykazał się chęcią i odpowiedzialnością co do niebieskich stworków. Jednak po jednym szybkim telefonie do Gargamela, smerfy wysiliły się i szybko uciekły od złego czarownika.

W kolejnej scence zawitali przyjaciele ze Stumilowego Lasu. Próbowali podjąć swoich wysiłków na lekcji języka polskiego. Żadnemu z nich nie udało się odrobić pracę domową, oprócz Kubusia Puchatka. Napisał charakterystykę o swoim kochanym, różowym przyjacielu. Tylko im udało się wynieść coś z tej lekcji. Zrozumieli, że przyjaźń to największy dar w życiu i trzeba ją pielęgnować.

W ostatniej scence prosto z USA przyjechali do nas Barbie, Ken oraz spółka i pokazali jak w amerykańskim stylu zachować się na języku angielskim. Oczywiście nikt nie słuchał co mówi nauczycielka. Każdy zajmował się tylko i wyłącznie swoim wyglądem, bo jak powiedziała Barbie, liczy się tylko „image”. Czy tak naprawdę w życiu to jest najważniejsze?

Podsumowując, projekt pokazał, że w codziennym życiu nie zwracamy uwagi na  to co nas otacza, tylko widzimy czubek własnego nosa. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć, że w życiu są ważniejsze wartości takie jak: rozwijanie swoich pasji, otwieranie się na świat i poznawanie nowych osób oraz dobre stosunki ze swoją rodziną. Myślę, że każdy mógł wynieść coś z tego projektu i zrozumieć jakie życie może być piękne, z takimi wartościami. Nie trzeba udawać kogoś, kimś się nie jest, bo można spotkać takie osoby, które zaakceptują nas takimi, jakimi jesteśmy.
Projekt kl 2 E

             W dniu 18 marca 2016r. odbył się projekt klasy 2e „Organizacja turnieju sportowego jako forma propagowania aktywności fizycznej w naszej szkole”. Wzięły w nim udział wszystkie klasy pierwsze wraz wychowawcami.  Każda drużyna składała się z 6 zawodników i miała rywalizować w czterech konkurencjach sprawnościowych oraz w teście wiedzy sportowej.

             Najlepszą okazała się klasa Ie, która zdobyła I miejsce, natomiast II miejsce przypadło klasie Id,  III miejsce Ih.>

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!
Rekolekcje

30,31 marca i 1 kwietnia 2015 odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne.
 "Marionetki", "Krzesło", "Ja nie potrzebuję Jezusa"

 


Maraton pisania listów

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży 9 grudnia wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Akcję zorganizowały nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Joanna Wysocka i Ewa Zawalich.

    Raif Badawi, założyciel „Saudi Arabian Liberals” („Liberałowie Arabii Saudyjskiej”) został aresztowany 17 czerwca 2012 roku. Oskarżono go o złamanie saudyjskiego prawa technologii informacyjnych oraz obrazę przywódców islamu za pośrednictwem stworzonej przez siebie strony. Skazany na 10 lat więzienia, 1000 batów oraz karę grzywny w wysokości miliona rialów saudyjskich.

    Paraksewi Kokoni – Romka z Grecji 13 października została pobita na ulicy w mieście Etoliko. Miała tam miejsce seria ataków na osoby pochodzenia romskiego W listopadzie 2013 roku trzem mężczyznom postawiono zarzuty poważnego uszkodzenia ciała za zaatakowanie Paraskewi i jej bratanka. Jednakże nie wzięto pod uwagę wcześniejszych rasistowskich ataków i Amnesty International obawia się, że śledztwo nie wgłębiło się w możliwy rasistowski motyw ataku.

   Uczniowie PG 1 napisali 122 listy w sprawie obu opisanych osób, część w języku angielskim. Udział wzięły klasy II b, II f, I e, III f, III g, inni chętni z uczniowie z różnych klas.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył  się już po raz piętnasty W czasie Maratonu przez 24 godziny powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.


Promocja zdrowia

Dnia 09.12.2014r. na terenie szkoły odbyła się impreza propagująca zdrowy, 
wolny od nałogu nikotynowego tryb życia. Uczniowie mieli okazję
poznać wszelkie przeciwwskazania do palenia papierosów oraz e-papierosów,
obejrzeć filmy profilaktyczne a także posłuchać muzyki.

Lekcja niemieckiego

Niekonwencjonalna forma nauki języka niemieckiego, czyli przyjazd Deutsch-Wagen-Tour do Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży

 

    Język niemiecki postrzegamy jest często przez uczniów jako nauka dość długich i trudnych słówek. Ten stereotyp postanowili przełamać nauczyciele pracujący w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży zapraszając do swojej szkoły panią Magdalenę Jurowską, lektorkę projektu.

Tuż po przyjeździe pani Magdaleny do szkoły nastąpiła część oficjalna, w której Pani Dyrektor Teresa Kurpiewska oraz przedstawiciele społeczności Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży na czele z Weroniką Sielawą oraz Damianem Skrodzkim powitali przybyłych gości. Już na wstępie uroczystości zostały przedstawione znane niemieckie piosenki w wykonaniu uczniów. Nieodłącznym elementem spotkania była również prezentacja multimedialna dotycząca języka niemieckiego i jego zalet. Uczniowie chcąc sprawdzić wiedzę mieszkańców na temat krajów  niemieckojęzycznych  zdecydowali się przeprowadzić krótką ankietę, której wyniki zostały zaprezentowane w formie filmu. Zwieńczeniem części oficjalnej było wytypowanie wyróżnień oraz rozdanie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na najlepszą, niemiecką kartę dań. Podsumowanie stanowiła prezentacja walca wiedeńskiego w wykonaniu uczniów gimnazjum (Aleksandry Wronowskiej oraz Mateusza Krakowieckiego).

Udział w warsztatach językowych skierowany był do uczniów z 1 i 2 klasy gimnazjum. Dzięki nim zarówno młodzież jak i nauczyciele mieli okazję poznać nowoczesne metody nauczania i wykorzystane do nich pomoce dydaktyczne. Biorący w zajęciach udział uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać wiele informacji o Niemczech w formie ciekawych gier i zabaw. Projekt przekonuje młodzież, że nauka języka niemieckiego może być łatwa i przyjemna. Ukazuje również korzyści płynące z nauki języków obcych. Gimnazjaliści za udział w konkursach i podczas warsztatów językowych otrzymali mnóstwo podarunków: koszulek, kubków, długopisów, notesów, które z pewnością będą przypominały uczestnikom o bardzo miło spędzonych chwilach z „Deutsch-Wagen-Tour”. Jasne, ze klar!

     Nauczyciele języka niemieckiego pracujący w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży otrzymali od lektorki projektu DWT pełen pakiet materiałów dydaktycznych, które będą stanowiły idealną bazę do stosowania i rozwijania pomysłów i form nauki przedstawionych podczas warsztatów.

     „Deutsch-Wagen-Tour” jest projektem promującym naukę języka niemieckiego, który ma na celu zmotywowanie do nauki młodych uczniów przybywających tutaj do szkoły. Partnerami projektu są Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Niemiec w Warszawie i Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD). Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej.Dzień dziecka - 2014Informacje dotyczące projektów edukacyjnych

realizowanych w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży

w roku szkolnym 2013/2014

Klasa

Temat projektu

Cele edukacyjne

Imię i nazwisko opiekuna

Imię i nazwisko nauczyciela wspierającego

Grupa projektowa

Termin realizacji

Uwagi

II a

„Nasza opowieść wigilijna” –bożonarodzeniowe tradycje różnych krajów.

1. Poszerzenie wiedzy

o tradycjach i zwyczajach świątecznych różnych krajów.

2. Poznanie historii kolęd

i kolędowania.

3. Rozwijanie zainteresowań

i talentów.

4. Doskonalenie umiejętności współpracy i komunikacji

w grupie.

5. Trening samodzielności, planowania i rozwiązywania problemów.

p. Anna Urban-Górnik

-

Uczniwie klasy II a

wrzesień-grudzień 2013r

II b

Od Sofoklesa

do Mrożka

i Różewicza. Poznajemy dzieje dramatu.

1. Poznanie najwybitniejszych twórców dramatu.

2. Dostrzeganie związku dramatu z filozofią poszczególnych epok.

3. Rozumienie roli dramatu

w wybranych epokach: Antyk, Barok, Romantyzm, Młoda Polska, Współczesność.

4. Uświadomienie wpływu dramatu na rozwój kultury wysokiej.

p. Halina Rogowska

p. Joanna Bagińska

Uczniowie klasy II b

Od 04 listopada 2013r. do końca lutego 2014r.

Prezenta-cja projektu – marzec 2014r.

II c

Od braci Lumiere

do „Avatara“. Film jako dziedzina sztuki

i fenomen kultury masowej.

1. Przybliżenie historii filmu.

2. Wzbudzanie zainteresowania młodzieży sztuką filmową.

3. Przygotowanie uczniów

do świadomego odbioru sztuki filmowej.

4. Doskonalenie umiejętności samodzielnego korzystania

z różnych źródeł informacji.

5. Dostrzeganie cech kina popularnego, dokonywanie wartościowania filmów.

p. Katarzyna Klewicka

p. Małgorzta Czochańska

Uczniowie klasy II c

Październik 2013- maj 2014

II d

„Najlepsi z najlepszych”, czyli jak promować najzdolniejszych uczniów szkoły?

1. Rozwijanie potencjału ucznia; ukierunkowanie jego rozwoju; pomoc w osiąganiu przez niego sukcesu,

2.Wzmacnianie poczucia własnej wartości,

3.Zapoznanie z sylwetkami i osiągnięciami naszych gimnazjalistów,

4.Kreowanie człowieka świadomego własnego potencjału i odpowiedzialnego za dalszy rozwój,

5.Kształtowanie umiejętności wyszukania wiadomości z kronik, stron internetowych i archiwum o absolwentach gimnazjum

6.Rozwijanie talentów aktorskich uczniów,

7.Udoskonalenie współpracy, komunikacji w grupie, odpowiedzialności za grupę,

p. Mariola Niemkiewicz

p. Katarzyna Klewicka

p. Małgorzta Czochańska

Uczniowie klasy II d

Maj 2014r.

II e

Walory turystyczno-krajoznawcze ziemi łomżyńskiej.

1. Poznanie ciekawych miejsc ziemi łomżyńskiej.

2. Przybliżenie wiedzy

o zabytkach Łomży i okolic.

3. Opracowanie trasy wycieczki.

4. Opracowanie przewodnika.

5. Kształcenie umiejętności pracy zespołowej i odpowiedzialności za przydzielone zadania.

p. Hanna Gałecka

-

Uczniowie

klasy II e

Październik – maj 2014r.

II f

Wędrówka przez różne strony świata –poznajemy kulturę wybranych narodów.

1. Rozbudzanie świadomości

i uwrażliwienie na różnice kulturowe.

2. Kształtowanie umiejętności przekazywania wiedzy na temat różnych kultur, różnic kulturowych i stereotypów.

3. Rozwijanie otwartości

w stosunku do innych kultur.

4. Rozwijanie indywidualnych zainteresowań, uzdolnień oraz potrzeb uczniów.

5. Kształtowanie postawy poszanowania siebie i drugiego człowieka.

p. Marta Danowska

p. Joanna Bagińska

Uczniowie klasy II f

Maj 2014r.

II g

Słoneczna baza danych.

1. Zastosowanie technologii informacyjnej do usystematyzowania informacji.

2. Selekcjonowanie i opracowanie informacji.

3. Poznanie planet księżyców Układu Słonecznego.

4. Poznanie technologii i metod obserwacji wszechświata – lekcja laboratoryjna.

p. Małgorzata Wach

p. Mariola Niemkiewicz,

p. Dariusz Gacki, nauczyciele bibliotekarze

Uczniowie klasy II g

Listopad 2013 – maj 2014

II h

Organizacja turnieju sportowego jako forma propagowania aktywności fizycznej w naszej szkole.

1. Sport jako aktywne spędzanie wolnego czasu.

2. Wysiłek fizyczny sprzyja procesowi dorastania.

3. Współzawodnictwo sportowe jako forma pogłębiająca przyjaźnie.

p. Małgorzata Czochańska

p. Alina Żelazna

Uczniowie klasy II h

21 marca 2014r.

Informacja dotycząca projektów edukacyjnych realizowanych w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży w roku szkolnym 2013/2014

została zatwierdzona na zebraniu Rady Pedagogicznej dn. 30 września 2013r.

Projekty edukacyjne realizowane

w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży

w roku szkolnym 2013/2014

Lp.

Klasa

Tytuł projektu

Opiekun projektu

1.

II a

„Nasza opowieść wigilijna” –bożonarodzeniowe tradycje różnych krajów.

p. Anna Urban - Górnik

2.

II b

Od Sofoklesa do Mrożka i Różewicza. Poznajemy dzieje dramatu.

p. Halina Rogowska

3.

II c

Od braci Lumiere do „Avatara“. Film jako dziedzina sztuki

i fenomen kultury masowej.

p. Katarzyna Klewicka

4.

II d

„Najlepsi z najlepszych”, czyli jak promować najzdolniejszych uczniów szkoły?

p. Mariola Niemkiewicz

5.

II e

Walory turystyczno-krajoznawcze ziemi łomżyńskiej.

p. Hanna Gałecka

6.

II f

Wędrówka przez różne strony świata –poznajemy kulturę wybranych narodów.

p. Marta Danowska

7.

II g

Słoneczna baza danych.

p. Małgorzata Wach

8.

II h

Organizacja turnieju sportowego jako forma propagowania aktywności fizycznej w naszej szkole.

p. Małgorzata Czochańska

zestawiła Monika Skrodzka

Łomża, 30. 09 2013r.


Walentynki - 2014


Używkom mówię nie - 2013

Projekt klasy 1d

Projekty klas 2 - 2013

Klasa 2a
Klasa 2b
W czwartek- 18 kwietnia 2012 roku o godzinie 18.00 w auli Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży odbyła się prezentacja projektu klasy II B zatytułowanego: „Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?”. Klasa ta pod przewodnictwem wychowawczyni- pani Karoliny Dudzińskiej- przez kilka miesięcy przygotowywała się do zaprezentowania obowiązkowego projektu edukacyjnego. Uczniowie rzetelnie zbierali informacje na temat historii, tradycji i osiągnięć PG 1. Przeprowadzali wywiady z organami władz samorządowych i sponsorami szkoły. Realizowali różnego typu ankiety wśród uczniów PG 1 oraz Szkół Podstawowych nr 7 i nr 10. Wykonali również sondę uliczną. Ze wszystkich tych informacji wynikło, że po szkole podstawowej warto wybrać się do tego gimnazjum. Po przedstawieniu wszystkich wiadomości, które zebrała młodzież, glos zabrała pani wicedyrektor Anna Zakrzewska. Stwierdziła, że występ klasy był bardzo udany i oznajmiła, iż miło jest poświęcić czas na tego typu rozrywkę. Uczniowie natomiast przekonali się, że przyjemnie jest usłyszeć takie słowa uznania od samej pani wicedyrektor.

Emilia Kurpiewska

Klasa 2c
Klasa 2d - 2f
Klasa 2e
Klasa 2g
Łomża z roku na rok pięknieje- odnawiane są kolejne kamienice, brukowane uliczki, zakładane skwery i kolorowe rabaty… miasto ma też jeszcze jeden atut - niemal sąsiadujące z jego zabudowaniami niezwykle efektowne tereny Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego doliny Narwi. Wystarczy zajrzeć na stary Rynek, przejść się ulicą Dworną, Długą czy Farną, przysiąść na ławeczce wśród zieleni, by choć w części zrozumieć, dlaczego zawsze uśmiechnięta Hanka Bielicka, którą aktorski los zawiódł w niejedno miejsce, tak bardzo kochała właśnie to miasto. Dlatego, też uczniowie klasy II G pod kierunkiem pani Krystyny Kamińskiej i pani Ewy Zawalich zdecydowali się na realizację projektu edukacyjnego o swoim mieście. Od października 2012r. pracowali w sześciu grupach zadaniowych, aby 9 maja 2013r. w obecności rodziców, pani wicedyrektor Bożeny Bagińskiej - Rogowskiej, zaproszonych nauczycieli i uczniów klasy I e przedstawić efekty swojej pracy. Były prezentacje multimedialne połączone z komentarzem słownym, wystawa prac plastycznych, ilustracji, pocztówek, makieta środowiska przyrodniczego okolic Łomży oraz degustacja regionalnych potraw.
Uczniowie klasy II G
Klasa 2h
Dn. 29 kwietnia 2013r. uczniowie klasy 2h, pod opieką wychowawcy Iwony Bazydło, dokonali prezentacji projektu edukacyjnego pt. "Postaw na sport!". W związku z tym, że uczniowie klasy 2h realizują innowacyjny program nauczania klasy sportowej zaproponowano im w/w temat, który miał służyć poszerzeniu wiedzy uczniów na temat sportu i różnych form aktywności ruchowej, zainteresowaniu uczniów wybranymi dyscyplinami oraz sportowcami, zachęceniu do zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego jak również kształtowaniu umiejętności współdziałania w grupie. Zgodnie z postanowieniami kontraktu uczniowie klasy 2h samodzielnie wykonali zadania w ramach realizowanego projektu. Opracowali koncepcję prezentacji, współdziałali w grupach zgodnie z przyjętymi normami społecznymi oraz przedstawili efekty pracy swoim rodzicom jak i społeczności PG1.

HARMONOGRAM PREZENTACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH rok szk. 2012/2013

 

klasa

Imię i nazwisko wychowawcy

Temat projektu

Termin realizacji

(data, godzina)

Miejsce prezentacji

 

II a

p. Anna Żyjewska

Zarys historii Wielkiej Brytanii

19.04.2013

godz. 1800

 

PG 1 – korytarze szkolne

II b

p. Karolina Dudzińska

Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?

18.04.2013

godz. 1800

 

PG 1 - aula

II c

p. Monika Brajczewska

Reklama i jej wpływ na odbiorcę.

16.05.2013

godz. 1800

 

PG 1 - aula

II d

p. Ewa Zabielska

Woda w nas i wokół nas.

28.03.2013

godz. 1000

 

Przedszkole nr 10

II e

p. Elżbieta Supińska

Jak poznawać kraje niemieckiego obszaru językowego?

07.05.2013

godz. 1700

 

PG 1 - aula

II f

p. Elzbieta Kurzyna

Woda w nas i wokół nas.

28.03.2013

godz. 1000

 

Przedszkole nr 10

II g

p. Krystyna Kamińska

Łomża – moje miasto.

09.05.2013

godz. 1700

 

PG 1 - aula

II h

p. Iwona Bazydło

Postaw na sport!

29.04.2013

godz. 1800

 

PG 1 - aula
Halloween 2012

Na serwerze nie ma tego folderu! Dnia 31.10.2012 o godzinie 11.30 w sali gimnastycznej nr 1 odbędzie się konkurs na najlepsze przebranie, oraz niespodzianka.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w zabawie.

Walentynki


Rocznica stanu wojennego

„Choćbyście unicestwili wszystkie nasze świadectwa,
 to nawet ciemne słoje drzew,
to nawet nasze nieme kości powiedzą,
w jakich żyliśmy czasach”.

Ten fragment wiersza Ryszarda Krynickiego rozpoczął szkolną wieczornicę.

Uczniowie wraz z nauczycielami historii zaprosili na nią swoich kolegów i nauczycieli. Przypomnieli to bolesne wydarzenie sprzed 30 lat, które dla nich jest historią. W swoich wystąpieniach wykorzystali strofy poetyckie, piosenki, fragmenty filmów oraz dokumentalne zapisy wydarzeń. Obecni na wieczornicy w skupieniu i ze wzruszeniem wysłuchali między innymi „Ballady o Janku Wiśniewskim”, „Mury”, „Obławę”, „Żeby Polska była Polską”. Spotkanie było nie tylko prawdziwą lekcją historii, ale też lekcją patriotyzmu. Podkreśliły to następujące słowa: „Tamta grudniowa noc nie powinna mieć miejsca w historii Polski. Przypomina nam jednak, że Polska nie jest pustą kartą, na której każdemu wolno wypisywać, co mu się żywnie podoba. Kto nie szanuje przeszłości, ten nie jest godzien teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”.


Halloween 2011


27 września 2010

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka


„Orlik” otwarty

Minister sportu, Mirosław Drzewiecki, w towarzystwie dziewięciu innych osób w tym m.in. prezydenta Łomży, wojewody podlaskiego i marszałka województwa przeciął wstęgę symbolicznie otwierając w Łomży pierwszy kompleks boisk sportowych wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”.


Rozpoczęto budowę basenu


Goście w naszej szkole


Sekretarz Stanu

W Ministerstwie Edukacji Narodowej gościem

W piątek, 2 marca 2007r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży gościli parlamentarzyści, przedstawiciele władz oświatowych, samorządowych i kościelnych. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Mirosław Orzechowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji, pani Jadwiga Mariola Szczypiń – Podlaski Kurator Oświaty, ksiądz Tadeusz Bronakowski – Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, pan Ludwik Zalewski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, pan Jan Jarota – poseł LPR, pani Jadwiga Pusz – Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty, pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta, pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Gospodarzem spotkania była Pani Dyrektor Teresa Kurpiewska.

Celem wizyty spotkanie z młodzieżą naszego gimnazjum. Podczas kilkudziesięciominutowej wizyty goście mogli obejrzeć budynek szkoły, wysłuchać informacji o pracy i osiągnięciach placówki. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu zadawali panu ministrowi pytania, na które gość chętnie odpowiadał.

Spotkanie było uatrakcyjnione występem artystycznym młodzieży. Na pamiątkę wizyty goście otrzymali monografię szkoły i prace plastyczne wykonane przez uczniów naszego gimnazjum.


Ranking Szkół

W zorganizowanym przez "Gazetę Wyborczą" po raz drugi Rankingu Gimnazjów Województwa Podlaskiego PG nr1 w Łomży zajęło drugie miejsce.

21.11.2003r - Dzień Austriacki - Szkolny klub "Młody Europejczyk" zorganizował Dzień Austriacki. Tego dnia każdy mógł dowiedzieć się wielu rzeczy o Austrii z zakresu geografii, historii i kulinariów. Była możliwość spróbowania austriackich słodkości a także posłuchania  austriackiej muzyki. 19-21 września 2003r. - Sprzątanie Świata Polska 2003

Akcja ta w naszej szkole odbyła się w dniach 19-21 września.19.09.03r. na terenie Publicznego Gimnazjum nr 1, Drozdowa, Balik oraz Ośrodka Rehabilitacji w Kisielnicy odbyło się sprzątanie. W zbieraniu śmieci wzięło udział 341 uczestników z 15 klas. Młodzież pracowała pod opieką 13 nauczycieli. Dane o ilości zebranych odpadów Wykorzystano około 85 worków o pojemności 60 l. Zostały one złożone do kontenerów. Nasze gimnazjum współpracuje przez cały rok z firmą zajmującą się odbieraniem posegregowanych surowców wtórnych.


10 października 2003

W roku szkolnym 2002/2003 szkoła brała udział w akcji "Szkoła z klasą" organizowanej pod patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez "Gazetę Wyborczą" i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na podstawie decyzji komisji przyjmującej sprawozdanie z dnia 10 października 2003 roku nasza szkoła otrzymała tytuł "Szkoły z Klasą".


10 marca 2003

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łomży górą!

W zorganizowanym przez "Gazetę Wyborczą" po raz pierwszy Rankingu Gimnazjów Województwa Podlaskiego PG nr1 w Łomży zajęło pierwsze miejsce. Startowało 55 szkół

Większość dyrektorów szkół uczestniczących w rankingu twierdzi, że wystartowali nie po to, żeby ścigać się z kimkolwiek, ale po to, by zweryfikować swoją pracę na tle innych szkół.

- Nie chodziło nam o zwycięstwo - powiedziała nam Teresa Kurpiewska ze zwycięskiego gimnazjum w Łomży - Gimnazja to nowy typ szkoły i do tej pory nie było żadnego narzędzia do mierzenia jakości naszej pracy. Ranking dał nam taką szansę.

- Nie wszystko w szkołach da się przeliczyć na punkty - podkreślał Andrzej Korolczuk, wizytator Podlaskiego Kuratorium Oświaty i członek kapituły rankingu - Niemniej jest on potrzebny i ważny, bo daje szkołom możliwość pokazania na zewnątrz tego, co robią i jakie mają wyniki. To często pomaga przy wyborze szkoły.

Pracę nad rankingiem rozpoczęliśmy już w grudniu ub.r.. Kapituła, w której skład wchodzili przedstawiciele podlaskiego kuratorium oraz nauczyciele z kilku gimnazjów, stworzyła specjalne ankiety. Były dostępne na naszych stronach internetowych o czym powiadomiliśmy wszystkie gimnazja w województwie. 55 szkół wypełniło je i przysłało do Gazety. Spośród nich wybraliśmy zwycięzców.

Ocenialiśmy nie tylko wyniki z egzaminów gimnazjalnych. Dużo punktów można było dostać za liczbę uczniów przychodzących do gimnazjum ze świadectwem z "czerwonym paskiem" oraz losy absolwentów - jak wielu z z nich dostało się do szkół ponadpodstawowych: liceów, liceów profilowanych, itp. Na ogólny wynik składały się także punkty za bazę szkoły (pracownie informatyczne, dostęp do pływalni, sali gimnastycznej), ofertę edukacyjną (kółka naukowe i zainteresowań, dodatkowe przedmioty wynikające z profilu klasy), poziom kadry i osiągnięcia (m.in. olimpijczycy, sukcesy sportowe, udział w konkursach ogólnopolskich). Stosunkowo najmniej można było "zarobić" na organizacji szkoły, niekonwencjonalnych pomysłach realizowanych w gimnazjum oraz wizji rozwoju szkoły.

Ranking zorganizowaliśmy wspólnie z Podlaskim Kuratorium Oświaty. Kolejny już za rok.

Serwis gazety.pl z dnia (10.03.2003r.)


GIMNAZJUM 2000

DZIAŁ W PROGRAMIE TELEWIZYJNYM